Otvorenie materskej školy od 8.2.2021

Od pondelka 8. februára sa otvoria materské školy (MŠ), špeciálne školy a prvý stupeň základných škôl (ZŠ). Do škôl sa od tohto dátumu budú môcť vrátiť aj žiaci končiacich ročníkov stredných škôl (SŠ). Otvorené budú tiež základné umelecké školy na individuálnu výučbu, stredné zdravotnícke školy a ich internáty. Informoval o tom v stredu počas tlačovej konferencie minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling . Situácia v regiónoch sa podľa ministra líši a v prípade rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) a zhodnotenia nepriaznivej epidemiologickej situácie nemusí byť škola otvorená. „To znamená, že keď od 8. februára spúšťame školskú prevádzku, spúšťame do platnosti aj školský semafor, ktorý fungoval od začiatku roka. To znamená, že ak niekde bude situácia vážna a niekde už aj je, tak RÚVZ môže v danom meste alebo okrese prerušiť vyučovanie, pre mesto Ružomberok RÚVZ dal súhlas s otvorením škôl od 8.2.2021!
Ak sa rodič rozhodne, že sa nebude testovať a dieťa nebude môcť nastúpiť do školy, ostáva v dištančnej forme, rodičom však nebude v tomto prípade preplácaná OČR,“ zdôraznil minister. Rodičia budú podpisovať čestné vyhlásenie, že majú negatívny test, a v prípade, že nebude pravdivé, budú podľa Gröhlinga niesť trestnoprávnu zodpovednosť.
Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová povedala, že rozhodnutie pustiť deti do škôl vôbec nebolo jednoduché vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu. Poprosila rodičov, učiteľov a zriaďovateľov, aby k otvoreniu škôl pristupovali veľmi zodpovedne. Poznamenala, že si uvedomujú aj riziká. Minister školstva nevylučuje, že školy sa opäť zatvoria. „Možno v priebehu dvoch, troch, štyroch týždňov nastane situácia, že budeme opäť školy zatvárať,“ povedal Gröhling. Tomuto scenáru sa však podľa jeho slov budú snažiť vyhnúť.
Minister pripomenul, že testovať sa nemusia deti do desiatich rokov.
Na základe vyjadrenia ministra a ďalších opatrení, ktoré sprevádzajú otvorenie škôl od 08.02.2021, zriadil MU Ružomberok pre zamestnancov školstva ako aj rodičov detí ružomberských škôl  odberné miesta. Pre rodičov detí MŠ budú k dispozícii tri odberné miesta. Ak budete mať záujem využiť túto možnosť je potrebné dodržať časový harmonogram a priniesť vypísaný mini formulár, ktorý urýchli proces testovania.

TESTOVANIE 6.2.2021
MOM
ZŠ Klačno
MOM
ZŠ Zarevúca
MOM
ZŠ Bystrická
MŠ, ZŠ B. Potok 49 13,00 – 14,30
ZŠ Černová 109 10,30 – 12,00
ZŠ Bystrická 393 8,00 – 12,00
ZŠ Klačno 202 8,00 – 10,30
ZŠ Sládkovičova 163 11,00 – 12,30
ZŠ Zarevúca 324 8,00 – 11,00
rodičia MŠ 740 14,30 – 18,00 14,00 – 16,00 14,30 – 16,30
ZUŠ 60 13,00 – 14,00
zamestnanci MŠ 128 13,00 – 14,30

Mini formulár: word formát